گروه آموزشی : علوم پايه
دانشکده : فني و مهندسي
رشته تحصیلی : فوق ليسانس - فيزيك

منتشر شد : هستی شناسی مفاهیم بنیادی فیزیک نظری (Ontology of Fundamental Concepts of Theoretical Physics)


تاریخ : 1395/10/03
بازدید : 595
این کتاب، تلاشی است در جهت بررسی و تجزیه و تحلیل بعضی از مفاهیم بنیادی فیزیک  در ابعاد مختلف علمی ،فلسفی و تاریخی. این مفاهیم عباتند از نیرو، فضا، زمان و جرم. در مقدمۀ این کتاب آمده است:« با بررسی آثار علمی منتشرشده می‌توان ملاحظه نمود که همواره در آن‌ها خلائی برای درک صحیح مفاهیم علم فیزیک وجود داشته است. این آثار یا فقط به‌طور محض به ابعاد ریاضی نظریه‌ها توجه دارند، یا فقط ابعاد مفهومی آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهند و معمولاً در هیچ‌کدام توجه چندانی به سیر تحولات تاریخی و مبانی فلسفی آن‌ها نمی‌شود... خوانندۀ این کتاب، درصورتی‌که کم‌وبیش با ساختار ریاضی نظریه‌های فیزیکی آشنا باشد، می‌تواند از مبانی فلسفی و تاریخی آن ها آگاهی یابد و درصورتی‌که با مبانی فلسفی مفاهیم  این نظریه‌ها آشنا است، با دانستن فیزیک و ریاضیات مقدماتی، می‌تواند تا حدّی سیر تکاملی آن ها را تا نظریه‌های نوین ملاحظه و دنبال نماید.»
این کتاب در پنج فصل شامل 1- مبانی هستی شناسی و معرفت شناسی،2-نیرو، 3-فضا، 4-زمان و 5-جرم و مشتمل بر 626 صفحه از سوی انتشارات دانشگاه آزاداسلامی واحد خمینی شهر به چاپ رسیده است.


کلید واژه های کتاب: فیزیک،فلسفه، هستی شناسی نیرو، علیت، نیرو در نظریه میدان های کواتتمی، مفهوم فضا، نسبیت عام، کیهان شناسی، مفهوم زمان، زمان به عنوان بعد چهارم، پیکان زمان در ترمودینامیک، اندازه گیری در مکانیک کوانتمی، ماده و غیر ماده، مفهوم جرم 

آدرس اینستاگرام کتاب جهت بحث و تبادل نظر:
https://www.instagram.com/ahmad___hakim/


کانال تلگرام :
 https://t.me/Foundation_of_Physicsنشانی نشر و مرکز توزیع: خمینی­ شهر، منظریه، بلوار دانشجو، ص.پ 119/84175

دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر

تلفن: 14- 33660011 (031)کانال تلگرام : https://t.me/Foundation_of_Physics